JUDr. Zuzana Juhaniaková

Právne novinky

Diaľničné známky na rok 2015 | JUDr. Zuzana Juhaniaková

Prinášame informácie o aktuálnych zmenách v platnej legislatíve SR a EÚ, ktoré sa môžu dotknúť aj Vášho podnikania. Ak máte záujem o zasielanie aktualizácií platnej legislatívy, kontaktujte nás na juhaniakova [@] legaladvisory.sk.

Zobraziť všetky novinky

Odborné články

Všetky články

Diaľničné známky na rok 2015

 

Od 1. januára 2015 budú vodiči naďalej povinní používať papierové diaľničné známky. Vyplýva to z vyhlášky č. 339/2014 Z. z., ktorú prijalo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky dňa 1. decembra 2014.


                                 

 

CENA DIALNIČNEJ ZNÁMKY

Ceny diaľničných známok pre motorové vozidlá s hmotnosťou do 3,5 tony a prípojné vozidlá sa v budúcom roku nezmenia. Ročná diaľničná známka tak bude naďalej stáť 50,- eur, mesačná 14,- eur a desať-dňová 10,- eur.

SLOVENSKO
Ceny diaľničných známok pre dvojstopové motorové vozidlá a jazdné súpravy s celkovou hmotnosťou do 3,5 t
                        ročná                                         mesačná                                           10 - dňová                          
                     50,00 EUR                  14,00 EUR                   10,00 EUR

 

DISTRIBÚCIA A PREDAJ DIALNIČNEJ ZNÁMKY

Predaj a distribúciu diaľničných známok na rok 2015 zabezpečí pre Národnú diaľničnú spoločnosť Slovenská pošta na vyše 1 200 predajných miest (pošty, čerpacie stanice a ďalšie).

 

ELEKTRONICKÉ DIALNIČNÉ ZNÁMKY

Elektronické diaľničné známky, ktoré sa mali pôvodne začať používať od začiatku budúceho roku paralelne s papierovými nálepkami, budú zavedené neskôr v priebehu roka. Dôvodom je neukončený tender na elektronizáciu predaja diaľničných známok pre námietky.

 

SPOPLATNENÉ ÚSEKY DIAĽNIC

Na úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest vyznačených na mape oranžovou farbou musia byť platnou diaľničnou nálepkou označené všetky motorové vozidlá s celkovou hmotnosťou do 3,5 t.

 

POKYNY K POUŽITIU DIALNIČNEJ ZNÁMKY

Papierová nálepka je zložená z dvoch oddeliteľných častí. Prvá časť nálepky sa umiestňuje na motorovom vozidle. Druhú časť nálepky tvorí kontrolný kupón, ktorým sa vodič preukazuje pri kontrole.

Prvá časť papierovej nálepky sa nalepuje do pravého horného rohu na vnútornej strane predného skla motorového vozidla tak, aby bola dobre viditeľná aj z vonkajšej prednej strany motorového vozidla.

Na určené miesto na kontrolnom kupóne papierovej nálepky sa vpíše evidenčné číslo motorového vozidla.

Papierová nálepka obsahuje ochrannú perforáciu proti prelepovaniu v tvare hviezdice s lúčmi vedúcimi do rohov papierovej nálepky.